GENEL BİLGİLER

Motosiklet Ehliyeti:

"M" Sınıfı ile ilgili bilgiler;
Yaş şartı: 16 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Kullanıldığı araçlar: İki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletler (moped) sürebilirsiniz. Geçerlilik süresi: 10 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

"A1" Sıfını ile ilgili bilgiler;
Yaş şartı: 16 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Araç sürme yetkisi: A1 sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M tipindeki araçları da sürebilmektedir. Kullanıldığı araçlar: Silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1´i geçmeyen sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanabilirler. Geçerlilik süresi: 10 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

"A2" Sınıfı ile ilgili bilgiler;
Yaş şartı: 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Araç sürme yetkisi: A2 sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M ve A1 tipindeki araçları da sürebilmektedir. Kullanıldığı araçlar: Gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2 yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanabilirler. Geçerlilik süresi: 10 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

"A" Sınıfı ile ilgili bilgiler;
Yaş şartı: 20 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Deneyim: En az 2 yıllık A2 sınıfı deneyimi gereklidir. (ya da 24 yaşı doldurmuş olmak gerekmektedir) Araç sürme yetkisi: A sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M,A1 ve A2 tipindeki araçları da sürebilmektedir. Kullanıldığı araçlar: Sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletler. Geçerlilik süresi: 10 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

Otomobil Ehliyeti:

"B1" Sınıfı ile ilgili bilgiler;
Yaş şartı: 16 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Araç sürme yetkisi: B1 sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M tipindeki araçları da sürebilmektedir. Kullanıldığı araçlar: Net motorgücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı, yük taşımacılığında kullanılanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı geçmeyen dört tekerlekli araçları kullanabilirler. Geçerlilik süresi: 10 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

"B" Sınıfı ile ilgili bilgiler;
Yaş şartı: 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Araç sürme yetkisi: B sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M,B1 ve F tipindeki araçları da sürebilmektedir. Kullanıldığı araçlar: Otomobil ve kamyonet azami yük ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları kullanabilirler. Geçerlilik süresi: 10 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

"BE" Sınıfı ile ilgili bilgiler;
Yaş şartı: 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Deneyim: B sınıfı Araç sürme yetkisi: BE sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M, B, B1, ve F tipindeki araçları da sürebilmektedir. Kullanıldığı araçlar: B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçmeyen römork veya yan römork içeren birleşik araçları kullanabilirler. Geçerlilik süresi: 10 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

Kamyon ve Çekici Ehliyeti:

"C1" Sınıfı ile ilgili bilgiler;
Yaş şartı: 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Deneyim: En az B sınıfı Araç sürme yetkisi: C1 sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M, B, B1, ve F tipindeki araçları da sürebilmektedir. Kullanıldığı araçlar: Azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramın üzerinde olan ve 7.500 kilogramı geçmeyen kamyon ve çekici kullanabilirler. Geçerlilik süresi: 5 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

"C1E" Sınıfı ile ilgili bilgiler;
Yaş şartı: 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Deneyim: C1 sınıfı Araç sürme yetkisi: C1E sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M, B, BE, B1, C1 ve F tipindeki araçları da sürebilmektedir. Kullanıldığı araçlar: C1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçmeyen römork veya yan römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar ile B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan azami yük ağırlığı 3.500 kilogramı geçen römork veya yan römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçları kullanabilirler. Geçerlilik süresi: 5 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

"C" Sınıfı ile ilgili bilgiler;
Yaş şartı: 21 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Araç sürme yetkisi: C sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M, B, B1, C1 ve F tipindeki araçları da sürebilmektedir. Deneyim: En az B sınıfı Kullanıldığı araçlar: Kamyon ve çekici. Geçerlilik süresi: 5 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

"CE" Sınıfı ile ilgili bilgiler;
Yaş şartı: 21 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Deneyim: C sınıfı Araç sürme yetkisi: C1E sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M, B, BE, B1, C, C1, C1E ve F tipindeki araçları da sürebilmektedir. Kullanıldığı araçlar: C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yan römorktan oluşan birleşik araçlar. Geçerlilik süresi: 5 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

Otobüs ve Minibüs Ehliyeti:

"D1" Sınıfı ile ilgili bilgiler;
Yaş şartı: 21 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Deneyim: En az B sınıfı Araç sürme yetkisi: D1 sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M, B, B1, ve F tipindeki araçları da sürebilmektedir. Kullanıldığı araçlar: Minibüs kullanabilirler. Geçerlilik süresi: 5 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

"D1E" Sınıfı ile ilgili bilgiler;
Yaş şartı: 21 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Deneyim: D1 sınıfı Araç sürme yetkisi: D1E sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M, B, BE, B1, D1 ve F tipindeki araçları da sürebilmektedir. Kullanıldığı araçlar: D1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanabilirler. Geçerlilik süresi: 5 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

"D" Sınıfı ile ilgili bilgiler;
Yaş şartı: 24 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Deneyim: En az B sınıfı Araç sürme yetkisi: D sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M, B, B1, D1 ve F tipindeki araçları da sürebilmektedir. Kullanıldığı araçlar: Minibüs ve Otobüs kullanabilirler. Geçerlilik süresi: 5 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.

"DE" Sınıfı ile ilgili bilgiler;
Yaş şartı: 24 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Deneyim: D sınıfı Araç sürme yetkisi: DE sürücü belgesini alan kişi, bunun yanında M, B, BE, B1, D, D1, D1E ve F tipindeki araçları da sürebilmektedir. Kullanıldığı araçlar: D sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçmeyen römorktan oluşan birleşik araçları kullanabilirler. Geçerlilik süresi: 5 yılın ardından yenilenmesi gerekmektedir.